A kaposvári Toldi Lakótelepi Általános Iskola és Gimnázium 1981-ben nyitotta meg kapuit. 1989-től az általános iskolához gimnáziumi tagozat is csatlakozott, melyben két párhuzamos osztályban folyik a képzés. Az „a”osztályban az informatika és az idegen nyelv (angol, német) oktatása élvez előnyöket. A dráma - ének-zene tagozatos osztály („b”) alkotja az énekkar gerincét. A drámások drámatörténetet és drámajátékot tanulhatnak emelt óraszámban, az ének-zene tagozatosok pedig zenetörténetből, szolfézs-zeneelméletből kapnak magasabb képzést.
Gimnáziumunkban a kezdetektől folyik énekkari munka.
Karvezetőink:
Dorogi István
Begovácz Dorian (2004-től)
Kovács Ágnes (2007-től)
Az évek során kórusunk leginkább vegyeskarként működött, de voltak évek, amikor női kari felállásban léptünk fel. Terveink között szerepel mindkét felállásban énekelni.
A Toldi vegyeskar tagjai a gimnáziumi ének-zene tagozatos diákok és azok a tanulók, akik nem zenei pályára készülnek, de szeretnek énekelni. Fontosnak tartjuk, hogy minden diák részesülhessen a közös éneklés örömében.
Létszámunk 30-40 fő között mozog, az évenkénti cserélődés megnehezíti a mindenkori pontos létszám meghatározását. A 2007/2008-as tanévben 33 fővel, az 2008/2009-es tanévben pedig 30 fős létszámmal dolgoztunk. Idén, a 2009/2010-es tanévben az állandó kórustagok száma 40 fő, de rajtuk kívül sokan -ha idejük engedi-járnak alkalomszerűen, egy-egy fellépésre készülve.
Kóruspróba hetente kétszer van. Ezen kívül fellépések és versenyek előtt napi rendszerességgel gyakorlunk. A művek kiválasztásánál igyekszünk elsősorban magyar szerzők műveit előtérbe helyezni, illetve a gimnazista korosztály ízlésének is megfelelni, hogy szívesen énekeljék a darabokat.
A kórusmunkát megújítva és a gimisek számára vonzóbbá téve egyre több igényes könnyűzenével tarkítjuk repertoárunkat.
Kórustagnak lenni büszkeség a gimnáziumunkban, az énekkaros diákok igazi értéknek tartják a kórusmunkát. Szívesen mennek jótékonysági rendezvényre énekelni, műsort adni. A sok fellépés és próba fegyelemre, kitartásra neveli őket, valamint kommunikációs készségük, egymáshoz való viszonyulásuk is pozitív irányba változik.
A kórusban mindenki annyit ér, amennyit a másiknak segíteni tud. Sok művet hallás után kell megtanítani, hiszen nem mindegyikük tud biztonsággal kottát olvasni, ekkor egymást segítik. A segítő feladatokat az ének-zene tagozaton tanulók oldják meg, szólampróbákat tartanak önállóan. Legtöbbször 3-4 szólamú, „középnehéz” műveket éneklünk.
A Toldi Vegyeskar rendszeres résztvevője a keszthelyi Helikoni Ünnepségeknek. Minden alkalommal szerzett minősítést, legtöbbször aranyat. A 2008-as Jubileumi 50. Helikoni Ünnepségeken arany minősítést kaptunk,a 2010-ben pedig vegyeskarunk ezüst, női karunk pedig bronz minősítéssel tért haza.
Kórustagjaink népdaléneklési, komolyzenei versenyeken rendszeresen indulnak.
A kórus célkitűzései között szerepel a színvonalas kórusmunka megtartása, egyre több versenyen való eredményes szereplés, kórusunk létszámának növelése.:-)
Szóval...
Szerintünk jó fejek vagyunk.No meg ügyesek is.